01 November 2024, 15:11

Здається, тепла погода, як і жовтень, вже все. Цей місяць приніс нам багато важливих обговорень, чималенько нових проєктів та вагомих результатів. У цьому дайджесті зібрали найголовніші події, над якими працювала наша команда, а також ключові досягнення, якими пишаємося. І дуууже хочемо поділитися ними з вами!

Ми прагнемо активного діалогу з громадськістю, тому запросили всіх охочих долучитись до обговорення Пріоритетних напрямів діяльності Фонду на 2025 рік: внести свої ідеї до вже сформованих тез або обрати один із запропонованих варіантів. Пропозиції від громадськості приймали до 28 жовтня, нині їх опрацьовуємо. Невдовзі наша Наглядова рада затвердить нові Пріоритетні напрями, а, отже, закладе фундамент майбутніх грантових програм. Чекаємо з нетерпінням, як і ви.

У жовтні долучилися до Kyiv Media Week – головної медійної події в Україні та найбільшого східноєвропейського форуму у сфері аудіовізуального контенту. Захід традиційно став центром обговорення ключових аспектів медіасередовища, об’єднавши провідних експертів галузі. Дискусії між ними торкнулися, зокрема, протидії дезінформації, прозорості роботи державних інституцій та значення суспільного мовника в створенні якісного інформаційного простору. 

«Роль державних інституцій і суспільного мовника у формуванні здорової медійної екосистеми України є фундаментальною для підтримки демократичних принципів та інформованості суспільства. В умовах гібридної війни та масованої інформаційної атаки, вони відіграють важливу роль у протидії фейковим новинам, які підривають стабільність суспільства. Це особливо важливо у часи війни або політичної напруги, коли громадськість потребує правдивих даних для прийняття важливих рішень», – зазначив Дмитро Решетченко, заступник виконавчого директора УКФ з проєктної роботи під час панельної дискусії. 

Також взяли участь у дискусійній панелі «Культура як один з інструментів нашої перемоги», що проходила в межах спільного проєкту LB.ua та EFI Group «Нова країна».

У ході панелі голова Наглядової ради УКФ Наталія Кривда акцентувала на необхідності синергії державних зусиль, партнерів і бізнесу у розвитку українських культурних продуктів. Вона наголосила, що культура є ключовим елементом у збереженні національної ідентичності та єдності народу, що потрібно враховувати під час формування бюджету на 2025 рік. 

«Наші іноземні партнери говорять: ми готові допомагати, але ми хочемо бачити добру волю держави. Держава має інвестувати у свою культуру. Для того, щоб промотувати Україну за кордоном, потрібно виробити цей продукт тут. Виробити продукт, об'єктувати, займатися опредметненням цінностей, смислів, формуванням текстів, культурних подій тощо. І держава не може сказати, я не інвестую в це. Тому що, зрештою, мені боляче про це говорити, але війна йде у найвищому сенсі – за існування нас як нації, європейської нації, як культури», – відзначила вона.

У червні ми провели четверту хвилю власного дослідження «Стратегії адаптації культури та креативних індустрій до умов війни», а в жовтні поділилися його результатами. Відсутність від держави стабільної фінансової підтримки та низький рівень оплати праці респонденти назвали головними перешкодами розвитку культури. Переважна більшість опитаних вважають гранти ефективним та дієвим механізмом підтримки культурної сфери.

Натомість результати іншого нашого дослідження «Досвід грантової діяльності серед діячів культурної сфери» підтвердили важливість грантів як засобу підтримки культурної сфери. 

Другий місяць осені запам'ятався запуском інформаційного каналу УКФ у WhatsApp. Розширили свої комунікаційні майданчики, бо прагнемо зробити спілкування з вами зручнішим та ефективнішим. 

Жовтень був насичений презентаціями проєктів наших грантоотримувачів. Нові вистави й фотовиставки, анімаційні й документальні фільми, віртуальні музеї та оцифровані об’єкти культурної спадщини – про всі новинки #запідтримкиУКФ розповідаємо докладніше далі. 

На сцені Національної філармонії України відбулася прем’єра нової постановки semi-опери «Король Артур: у пошуках героя». Вона справедливо стала однією із найяскравіших культурних подій сезону. Реінтерпретація класичного твору «Король Артур» відкрила для глядачів нове прочитання легендарної музичної драми, перенісши їх у часи лицарських подвигів та королівських інтриг.

А ось 3 та 27 листопада Київському академічному театрі «Золоті Ворота» відбудеться вистава про депортованих в росію українських підлітків «Я повернуся». Це більше, ніж театральна постановка. Це пронизлива історія про те, як війна забирає дитинство, намагаючись зламати долі молодих українців. Це історія про втрати, біль і боротьбу, але також про незламність духу та прагнення до свободи.

У Києві стартувала ілюстративна виставка для дітей та дорослих «Абетка Криму» від проєкту «Книга-мандрівка. Україна», чиї автори прагнуть зберегти зв'язки між Кримом та материковою Україною. Виставка представлена двома мовами – українською та кримськотатарською. Кожна літера «Абетки Криму» розповідає про культурне розмаїття півострова та його корінних народів.

А в Старокостянтинові на Хмельниччині запрацювала виставка «Слава Героям!» зі справжніми обличчями війни. 44 портрети розповідають про подвиги тих, хто віддав своє життя у боротьбі з ворогом – у небі, окопах, БРТах чи при гасінні пожеж. Виставка – перший для Старокостянтинова подібний масштабний культурний захід.

Про полеглих українських захисників стартувала виставка також в Києві, Луцьку та Вінниці. «Герої наших вулиць» присвячена пам’яті загиблих воїнів, чиї імена назавжди викарбувані на вулицях наших міст. На банерах показані історії воїнів, серед яких Роман Ратушний, Олександр Оксанченко, Дмитро Коцюбайло, Юрій Руф, Олег Куцин, Сергій Миронов, Максим Левін, Павло Лі, Юлія Здановська, брати Котенки, Олександр Махов

У Львові на площі Коліївщини ще триває зворушлива виставка інклюзивного проєкту Diversity You. Основу проєкту складають 7 фотосесій, герої яких походять з різних регіонів України, мають різні професії та вік. Але всіх їх об’єднує набута інвалідність через повномасштабне вторгнення рф і сила жити далі та надихати інших. З 2 по 3 листопада виставка експонуватиметься на Lviv Fashion Week. 

У жовтні вийшов другий сезон документального серіалу «Герой» від FILM.UA Group. Проєкт розповідає про воїнів, які отримали найвищу військову нагороду – Герой України. Їх імена стали легендами, а подвиги увіковічені в пам’яті нації назавжди. Якщо ви раптом ще переглянути, обов'язково зробіть це. Почуйте зворушливі історії відданості, самопожертв та героїчності, а головне – побачте обличчя тих, хто є справжніми захисниками України. 

За підтримки УКФ вийшла документальна картина про професіоналізм, стійкість та мужність українських бойових медиків «Непохитний медичний стрій». Кожен кадр розповідає про тих, хто під обстрілами рятує життя наших воїнів і цивільних, часто ризикуючи своїм. А ще – розвиває культуру, знаходячи час для мистецтва в неймовірно складних умовах. Перегляд обов’язковий! 

Також вийшов документальний цикл «Митці на війні» від FILM.UA Group. В основі проєкту – 8 серій про героїв творчих професій, які після 24 лютого відклали пензлі, камери та інструменти й взяли до рук зброю, щоб захистити Україну.  

У жовтні «Книга-мандрівка» #запідтримкиУКФ продовжила подорож Україною. Нові анімаційні відео з циклу «Книга-мандрівка. Міста» присвячені Ізюму на Харківщині та Бахмуту на Донеччині. Дивіться мультсеріали й дізнавайтеся більше цікавого про Україну вже зараз.

У жовтні ми потішили новинами поціновувачів сучасних технологій та культурної спадщини. Цифровізація – ключ до збереження та популяризації української культури. Попри всі труднощі, наші грантоотримувачі підтвердили це своїми ініціативами #запідтримкиУКФ.

Команда FreeGen GO створила віртуальну подорож «Лавра в смартфоні: оживляємо історію завдяки віртуальним квестам», що охоплює 12 квест-місій і знайомлять з історією та культурною спадщиною Національного заповідника Києво-Печерська лавра. Завдяки сучасним технологіям кожен зможе відчути дух святині та пройти захопливий квест з будь-якої точки світу. 

Меморіальний музей Станіслава Людкевича випустив перший у світі аудіозапис фортепіанних дуетів українського композитора з Галичини. Над створенням релізу працювали талановиті музиканти, дбайливо відтворивши унікальну емоційну глибину та мелодійність творів видатного українця. 

Також запрацював віртуальний музей оперного театру Харківського національного академічного театру опери та балету ім. Миколи Лисенка. Такий музей – перший подібний в Україні, що відчинить двері до чарівного світу музики, театральних легенд та історичних артефактів. Відвідайте віртуальний музей просто зараз та відкрийте для себе величну історію опери в новому форматі. 

У жовтні й унікальні культурні пам'ятки Сатанова на Хмельниччині стали доступними онлайн. Серед піврічних напрацювань команди – 3D-моделі культурних пам’яток Сатанова, інтерактивна цифрова мапа, три музичні проморолики та 1000 комплектів 3D AR поштівок «Sataniv post cards». Щасливі спостерігати, як культурна спадщина історичного міста отримала нове життя. 

А українське кобзарство відтепер має свій власний портал «ДУМА», який ми презентували минулого місяця. Там можна знайти високоякісні студійні записи творів-дум від 12 сучасних кобзарів та лірників, відео виконань епічного кобзарського репертуару, фільми-портрети кобзарів та освітні відеолекції. Завітайте на портал, щоб вшанувати спадщину кобзарів, їхню вічну музику та неперевершену силу історій. 

У Трускавці на Львівщині з'явився новий, сучасний та доступний культурно-мистецький простір. Це унікальний проєкт, що поєднав історію боротьби за свободу, від часів Української повстанської армії до сучасних героїв Збройних сил України. Частиною простору є стіл з тематичним контентом «Повстанської криївки», сенсорний кіоск з інформацією про російсько-українську війну та книгою пам’яті загиблих воїнів Трускавецької територіальної громади.

У Музей Івана Гончара презентували онлайн-платформу «Великі Трансформації» про зміни у структурі української селянської культури 1920-1930-х років та традиційної музики. Вона постала з наукових експедицій в Україну американського дослідника Вільяма Нолла.  

Як бачите, другий місяць осені бум для Фонду мегаактивним та суперпродуктивним. Листопад обіцяє бути таким же. Для нашої команди це завершальний період підготовки до грантового сезону 2025: затвердження нових пріоритетів, розробка програм та ЛОТів.  

Докладно про все розповімо на IV Міжнародному ярмарку грантів у сфері культури. Це найбільша щорічна інтерактивна подія року, присвячена грантовій підтримці культурного та креативного секторів в Україні від Національного бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні у партнерстві з Українським культурним фондом. Коли вона? 14 листопада! Приходьте та першими дізнавайтеся про нові можливості та перспективи Фонду.

Мирних, спокійних та переможних 30 днів!

На зв’язку!

Категорія: Статті