03 February 2025, 10:02

Січень завжди про перші кроки: в новому році, в нових проєктах, в нових можливостях. Наш січень точно видався динамічним. Бо розпочали його натхненно та активно – з важливих заходів, сміливих рішень і доказів того, що культура не стоїть на місці, а рухається вперед попри все. Про головні події нашого січня – в дайджесті Українського культурного фонду далі.

Рік лише розпочався, а ми вже встигли задати активний темп. Про це нам нагадують Інформаційні дні УКФ у Львові та Харкові, на які завітали понад 100 потенційних заявників. Відповідали на їхні запитання, розвіювали сумніви у поданні на грант та допомогли розібратися в деталях конкурсної заявки. Адже якісний старт – запорука успішного фінішу. Наступне місто, що прийматиме наш Інфодень 12 лютого, – незламне Запоріжжя. 

Новий рік приніс нові виклики, до яких УКФ адаптовується швидко та гнучко. Через нестабільну роботу ЄДР подовжили дедлайни подання на грантові програми «Стійкість суспільства через культуру» та «Культура під час війни». Бо якщо технічні збої можуть зачекати, то хороші ідеї – ні. Тому нагадуємо: за підтримки УКФ можна записати музичний альбом, створити інклюзивне видання або втілити проєкт зі збереження та промоції культури корінних народів Криму. 

Загалом ми приймаємо заявки на чотири програми: «Культура. Регіони», «Культурна спадщина» і вже згадані «Стійкість суспільства через культуру» та «Культура під час війни». Можливості УКФ залишаються, і ви ще встигаєте ними скористатися. До слова, цьогорічна програма «Культурна спадщина» зосереджена на диджиталізації культурної спадщини у прифронтових та деокупованих територіях України, розповіла виконавча директорка УКФ Анастасія Образцова в інтерв'ю телеканалу «Рада».

Цифрові технології допоможуть закарбувати нашу історію для майбутніх поколінь, дати шанс відновити те, що може бути втрачено через війну, відкрити унікальні культурні об’єкти світу через віртуальні мандрівки й ще багато-багато іншого.

«Такий підхід вже довів свою ефективність у світі. Наприклад, технологія 3D-моделювання була ключовою під час реставрації Собору Паризької Богоматері після пожежі. Завдяки цифровій копії архітектори змогли повернути собору автентичність, відтворивши кожну деталь. Подібні проєкти за підтримки УКФ можуть стати основою для відбудови об’єктів культурної спадщини в Україні», – сказала Анастасія Образцова.

У січні завершили приймати заявки на першу грантову програму «Стипендія». Усього до Фонду надійшло 307 аплікаційних пакетів. Це на 30% більше, ніж минулого року, коли ми отримали 206 аплікаційних пакетів за програмою. Дякуємо, що довіряєте! Попереду у нас кропіткий процес оцінювання проєктів, які здолали технічний відбір. Його результати плануємо оприлюднити до 28 січня.

Цього ж місяця провели вебінари для заявників програм «Стійкість суспільства через культуру». Трансляцію можна переглянути в записі на ютуб-каналі УКФ.

Також у січні розпочали приймати заявки ЛОТ «Культура у фокусі громад». Це спільний конкурс УКФ та БФ «МХП-Громаді», який стартував в межах програми «Культура. Регіони» 9 січня. Мета конкурсу із фінансуванням від 500 тис. до 1 млн грн на культурні проєкти – забезпечити доступ до культурних ініціатив для громад поза межами великих міст та обласних центрів.

«Сім років поспіль Український культурний фонд підтримує проєкти, що сприяють культурному відродженню та активізації місцевих ініціатив. Наприкінці 2024 року спільно з БФ "МХП-Громаді" уклали Меморандум про співпрацю, яким офіційно закріпили готовність об’єднувати ідеї, ресурси та зусилля для розвитку культури в регіонах, де бізнес, держава і громада працюють в унісон, створюючи міцну, розвинену і згуртовану культурну екосистему. Основна мета нашої співпраці – зробити культуру доступною, сучасною та близькою до жителів громад», – сказала Анастасія Образцова.

А ще УКФ вперше готує запуск довгоочікуваного ЛОТу «Англомовна адаптація аудіовізуального контенту». Його старт запланований у лютому в межах програми «Культура під час війни». Анастасія Образцова закликала митців, продакшн-студії, креативні команди та культурні інституції скористатися можливістю та подати свої проєкти. 

«Тепер заявники УКФ зможуть отримати фінансування на створення професійної англомовної дубльованої доріжки для вже готового контенту. Тематика – висвітлення теми війни, наслідків неспровокованої російської агресії, спростовування дезінформації. Плануємо, що розмір гранту становитиме приблизно 500 тисяч гривень. Якщо проєкти будуть успішними, збережемо цей формат і на 2026 рік. Не виключено, що згодом додамо підтримку адаптації на інші мови», – сказала виконавча директорка УКФ в етері харківського радіо «Накипіло».

Тож, рік лише набирає обертів, а ми вже бачимо, як народжуються нові проєкти, ініціативи та партнерства. Впевнені, найцікавіше і найважливіше – попереду. Долучайтеся, надихайтеся та творіть разом з УКФ. 

Мирних, спокійних та переможних 28 днів!

Нагадаємо, Український культурний фонд (УКФ) – державний інвестор розвитку культури та креативних індустрій України. Інституція заснована у 2017 році на підставі Закону України «Про Український культурний фонд». Підтримка індивідуальних, національних та міжнародних культурно-мистецьких проєктів здійснюється на конкурсних засадах в межах семи секторів: аудіальне мистецтво, візуальне мистецтво, аудіовізуальне мистецтво, культурна спадщина, літературна справа, перформативне та сценічне мистецтво, культурні та креативні індустрії. Упродовж семи років своєї діяльності Фонд профінансував 2717 проєктів. Сума інвестованих коштів у них становить понад 1,6 млрд грн, а кількість охопленої Фондом аудиторії – 53 млн осіб.


Категорія: Статті