+380 (44) 506 22 66 [email protected]
19 Травня 2025, 16:05

В Україні розпочався Національний тиждень безбар’єрності, який триватиме з 19 по 25 травня. Ініціатива проводиться в межах стратегії створення безбар’єрного простору в Україні, ухваленої на період до 2030 року з ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Український культурний фонд вкотре наголошує на важливості врахування принципів доступності під час реалізації культурних ініціатив. Особливо рекомендуємо заявникам УКФ звертатися до «Довідника з безбар’єрності» – практичного інструменту, який допоможе зробити проєкти по-справжньому відкритими та доступними для всіх.

«Довідник безбар’єрності» створений, щоб мова в публічному просторі була гідною, зрозумілою та відкритою для всіх. У довіднику зібрані поради як коректно називати різні соціальні, вікові, фізичні та ментальні групи; які слова можуть мати дискримінаційний характер; як писати й говорити з повагою в будь-якій сфері; як трансформувати щоденне спілкування на інклюзивне – без зайвих бюрократичних складностей. 

Виконавча директорка УКФ Анастасія Образцова нагадала, що питання безбар’єрності в культурі сьогодні є пріоритетним напрямом діяльності Фонду та держави в цілому. Саме тому спільно з Міністерством культури та інформаційної політики та Українським центром культурних досліджень ініційовано загальнонаціональне опитування, присвячене бар’єрам у сфері культури. Його мета – краще зрозуміти потреби як відвідувачів культурних подій, так і самих організаторів.

Паралельно питання інклюзії порушуються в межах грантової програми УКФ «Стійкість суспільства через культуру». Конкурс, оголошений в листопаді 2024 року, став відповіддю Фонду на найбільші виклики, які постали перед українським суспільством в умовах війни. Програма підтримує ініціативи, що допомагають громадам адаптуватися, зберігати й зміцнювати культурну ідентичність, а також знаходити підтримку та внутрішню силу через мистецтво.

«У часи випробувань культура стає не лише засобом вираження, а й інструментом єднання, опори та відновлення. У центрі цієї програми – ідея створення культури, зрозумілої, відкритої та доступної для всіх, незалежно від віку, фізичних або ментальних особливостей чи соціального статусу. Вдячна кожному заявнику за ініціативність, наполегливість і прагнення зміцнювати суспільство через культуру. Разом ми творимо стійке майбутнє, де мистецтво, історія та спільні цінності допомагають долати виклики сьогодення», – зауважила Анастасія Образцова. 

Нагадаємо, Український культурний фонд (УКФ) – державний інвестор розвитку культури та креативних індустрій України. Інституція заснована у 2017 році на підставі Закону України «Про Український культурний фонд». Підтримка проєктів здійснюється на конкурсних засадах в межах семи секторів: аудіальне мистецтво, візуальне мистецтво, аудіовізуальне мистецтво, культурна спадщина, літературна справа, перформативне та сценічне мистецтво, культурні та креативні індустрії. Упродовж восьми років своєї діяльності Фонд профінансував 2951 проєкт. Сума інвестованих коштів у них становить понад 2 млрд грн, а кількість охопленої аудиторії – 56 млн осіб.

Категорія: Статті