Стипендії
Про програму «Стипендії»
Програма «Стипендії» започаткована Українським культурним фондом (далі - Фонд) у 2020 році для стимулювання професійного становлення молодих митців, мобільності та мережування, включаючи обмін досвідом, знаннями та навичками за рахунок фінансування індивідуальної мистецької діяльності (навчання, стажування, участі у резиденціях, виставкових проєктах, конференціях, форумах, проведення досліджень тощо) за кордоном та в межах України.
З початком війни через обмеження переведення коштів за кордон суть програми «Стипендії» змінено. Наразі результатом реалізації стипендіального проєкту є обов’язкове створення культурно-мистецького продукту.
Стипендії, які нині надає Фонд, направлені на підтримку індивідуальної діяльності тих митців і діячів культури, які залишилися в Україні, зокрема працюють та сплачують податки державі. По завершенню воєнного стану програмі «Стипендії» будуть повернені першопочаткові функції.
З 2023 року програма «Стипендії» реалізується у партнерстві з Міністерством культури Великого герцогства Люксембург.
Програма «Стипендії» відповідає наступним пріоритетним напрямам діяльності Українського культурного фонду на 2025 рік:
- Культура під час війни: створення культурного продукту/контенту, який рефлексує на виклики воєнного часу та згуртовує суспільство; адаптація, створення та просування (у взаємодії з державними інституціями та недержавними ініціативами) культурного продукту/контенту для української культурної дипломатії.
- Інклюзивність культури: забезпечення безбарʼєрного доступу до культурних практик для всіх; інклюзивні та травмо-інформовані культурні практики для ментального відновлення; культурні продукти для дітей та молоді; інклюзивні та адаптивні практики працевлаштування та зайнятості у культурі та креативних індустріях.
- Культурна спадщина: оцифрування спадщини у прифронтових та деокупованих регіонах та спадщини, що знаходиться під загрозою втрати або знищення; переосмислення спадщини та деколонізація колекцій; підтримка культурної спадщини та української мови і їх ролі у формуванні ідентичності; підтримка комемораційних практик та інклюзивної культури пам’яті.
- Розвиток культури на місцевому рівні: підтримка культурних ініціатив у прифронтових та деокупованих регіонах; згуртованість громад та інтеграція українців в український культурний простір через культуру; посилення спроможності дієвців культури та креативних індустрій у малих громадах.
- Культурне розмаїття: сприяння розвитку культури та культурного розмаїття й цінностей національних меншин, спільнот, етносів та корінних народів України, їхнього гармонійного співіснування.
Пріоритети програми «Стипендії»:
- Підтримати індивідуальну культурно-мистецьку діяльність митців та діячів культури через створення актуального культурно-мистецького продукту.
- Підтримати митців, в тому числі осіб з інвалідністю, ВПО та ветеранів, які постраждали внаслідок воєнних дій російської федерації, та надати їм можливості для здійснення культурно-мистецької діяльності.
- Підтримати проєкти, присвячені воєнній тематиці, через створення інноваційного культурного продукту, використовуючи сучасні цифрові технології, прикладні дослідження тощо.
- Підтримати реалізацію проєктів, спрямованих на деколонізацію української культури, її відхід від культурної провінційності, популяризацію української мови та генерацію бачення України не лише крізь призму війни.
Бюджет програми на 2025 рік – 5 млн грн*
У партнерстві з Міністерством культури Великого герцогства Люксембург - 3 млн грн**
У рамках конкурсної програми «Стипендії» запропоновано:
- ЛОТ 1 конкурсної програми «Стипендії»
Терміни подачі заявки та реалізації стипендіального проєкту
Подача аплікаційних пакетів на конкурс: 18.11.2024 – 13.01.2025 (до 18.00 за київським часом).
Відбір проєктів на відповідність технічним критеріям: 14.01.2025 – 23.01.2025.
Реалізація проєктів включно з поданням звітності: з дати підписання Договору про надання гранту Фондом (але не раніше 15.04.2024 р.) до 01.10.2025.
Контакти: [email protected]
* Звертаємо увагу, що бюджет програми може змінитися як у сторону збільшення, так і в сторону
зменшення, після затвердження Верховною Радою України Закону України «Про Державний бюджет
України на 2025 рік»
** В розрахунку 70 000 євро за курсом НБУ на момент надходження коштів