ЛОТ 3. Реінтеграція культурою (Проєкти для прифронтових та деокупованих територій)

Інструкція для заявників ЛОТ 3

Військова агресія Росії проти нашої країни активізувала протистояння у площині цінностей вільного світу, демократії, прав людини, які обрала для себе сучасна Україна та викривлених, двостандартних цінностей росіян.  Саме тому процес реінтеграції - це не тільки визволення українських територій, це - “боротьба за людей” і проходити ця боротьба має з використанням м’якої сили - відповідальної культурної та інформаційної політики, адже вони є важливим елементом політики реінтеграції у виробленні консолідованої позиції всередині країни, формуванні ідентичності особистості, зміцненні морального духу та національної єдності українців.

Мета ЛОТу – реалізація культурної складової реінтеграційної політики держави на деокупованих територіях. Зокрема, підтримка культурно-мистецьких проєктів, направлених на збереження та підтримку сфери культури, митців, культурних діячів та мешканців у прифронтових та деокупованих територіях України.

Умови участі у конкурсі:

 1. Результатом реалізації проєкту має бути культурно-мистецький продукт.
 2. Зміст проєкту та його продукт мають відповідати пріоритетам ЛОТу. 
 3. Географія реалізації проєкту: території областей, де велися бойові дії або тих, що були тимчасово окуповані Російською Федерацією (за виключенням тимчасово окупованих територій на момент підписання Договору про надання гранту).
 4. Заявником ЛОТу може бути юридична особа всіх форм власності або фізична особа-підприємець, що не менше ніж за один рік до дати оголошення конкурсного відбору, відповідно до чинного законодавства зареєстрована на територіях областей, де велися бойові дії або тих, що були тимчасово окуповані Російською Федерацією, а саме: Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області (за виключенням тимчасово окупованих територій на момент підписання Договору про надання гранту) та має відповідний досвід діяльності у сфері культури. 
 5. Мова всіх проєктів за підтримки Фонду — державна.

Загальний бюджет ЛОТу – 10 млн грн*

Мінімальна сума гранту (не може бути зменшена): 300 тис. грн 

Максимальна сума гранту (не може бути збільшена): 800 тис. грн 

У рамках ЛОТу підтримуються наступні сектори культури та креативних індустрій: 

 • візуальне мистецтво;
 • аудіальне мистецтво;
 • аудіовізуальне мистецтво;
 • перформативне та сценічне мистецтво;
 • культурна спадщина;
 • літературна справа;
 • культурні та креативні індустрії.                   

Пріоритети підтримки ЛОТу: 

 • культурно-мистецькі проєкти, направлені на культурну реінтеграцію прифронтових та деокупованих територій, відновлення культурно-мистецького життя людей;
 • культурно-мистецькі проєкти, присвячені темі війни, яку росія розв’язала проти України, зокрема подоланню соціального болю у чутливих питаннях постраждалих від війни українців, в тому числі дітей, внутрішньо переміщених осіб та молоді з тимчасово окупованих територій; історії активації волонтерського руху;
 • культурно-мистецькі проєкти, сфокусовані на меморіалізації героїчної боротьби українського народу, переосмисленні минулого та аналізі перспектив майбутнього з метою переформатування культурних наративів та сенсів українського суспільства;
 • культурно-мистецькі проєкти, спрямовані на протистояння інформаційному впливу РФ та її сателітів й псевдодержавних утворень, протидії російській відкритій та прихованій пропаганді; диверсифікації каналів впливу та контенту; 
 • культурно-мистецькі проєкти, які сприяють зміцненню морального духу українців та єднанню світової спільноти проти російської військової та культурної експансії.

Основний продукт ЛОТу: культурно-мистецький продукт (артоб'єкт, аудіозапис (синглу/альбому), концерт, виставка/експозиція/реекспозиція, вистава/п’єса, перфоманс, мурал/графіті, вироби народних промислів та ремесел, освітні та освітньо-аналітичні проєкти у сфері культури та креативних індустрій, цифровізація культурної спадщини, інклюзивні (виставка/ вистава/ відеоконтент/ концерт)).


* Фонд залишає за собою право не витрачати всі кошти, передбачені цим ЛОТом. Звертаємо увагу, що бюджет ЛОТу може змінитися як у сторону збільшення, так і у сторону зменшення у разі внесення змін до відповідних нормативно-правових актів.

Заявником ЛОТу може бути юридична особа всіх форм власності або фізична особа-підприємець, що не менше ніж за один рік до дати оголошення конкурсного відбору, відповідно до чинного законодавства зареєстрована на територіях областей де велися бойові дії або тих, що були тимчасово окуповані Російською Федерацією, а саме: Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області (за виключенням тимчасово окупованих територій на момент підписання Договору про надання гранту)** та має відповідний досвід діяльності у сфері культури.


** Відповідно до актуальних Змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року N 309.

Терміни подачі заявки та реалізації проєкту

Подача аплікаційних пакетів на конкурс: 25.12.2023 – 29.02.2024 (до 18.00 за київським часом).

Відбір проєктів на відповідність технічним критеріям: 01.03.2024 – 14.03.2024.

Реалізація проєктів включно з поданням звітності: з дати підписання Договору про надання гранту Фондом (але не раніше 01.06.2024 р.) до 31.10.2024.

Конкурси лоту

Програма відбувається: 25 Грудня 2023 — 31 Жовтня 2024