+380 (44) 506 22 66 [email protected]
29 October 2024, 14:10

Переважна більшість опитаних працівників культури вважають гранти ефективним та дієвим механізмом підтримки культурної сфери. Про це свідчать результати дослідження «Досвід грантової діяльності серед діячів культурної сфери», проведеного Українським культурним фондом у період з 25 липня по 29 серпня 2024 року.  

В опитуванні взяли участь понад 200 фахівців культурного сектору, з яких 59,9% представляли державні/комунальні організації, а 40,1% – недержавні організації та ФОПи. Що гранти на культурну діяльність є ефективним механізмом підтримки культури зазначили 92,6% респондентів і лише 2% вважають їх неефективними. 5,4% фахівців дали власні визначення механізму грантової підтримки. 

Результати опитування підтвердили тенденцію, що гранти на культурну діяльність частіше отримують ті заявники, які подаються по кілька разів і на різні програми. Заявники, які подавалися і на міжнародні, і на українські грантові програми, частіше серед інших вигравали грант – 93,9%. Серед заявників, які подаються лише на міжнародні програми, вигравали грант 72,2%. Серед тих, хто обирає виключно українські програми, – 64,6%.

Більшість респондентів відзначили вплив отриманого гранту на їхню діяльність/діяльність організації. Здебільшого грант сприяв створенню нових культурних продуктів (75,2%) і покращенню матеріально-технічної бази (57%). При цьому для представників недержавного сектору у порівнянні з державним отримання гранту частіше сприяло збереженню/відкриттю нових робочих місць, збереженню організації як інституції, а також виходу на нові ринки за кордоном. Натомість представники державного сектору частіше відзначають покращення матеріально-технічної бази (71,9%).

62,2% респондентів зазначили, що почали частіше подавати заявки на гранти після 24 лютого 2022 року, початку повномасштабної війни в Україні. Водночас головними перешкодами для подачі на грант у культурній сфері називають брак досвіду (75,9%) і складність процедури (44,4%). 

Загалом результати опитування засвідчили: не зважаючи на брак досвіду у деяких опитаних та на проблеми, що виникають при реалізації грантових проєктів, більшість респондентів надалі зацікавлені брати участь у грантових конкурсах.

Докладно з дослідженням УКФ «Досвід грантової діяльності серед діячів культурної сфери» можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, Український культурний фонд (УКФ) – державний інвестор розвитку культури та креативних індустрій України. Інституція заснована у 2017 році на підставі Закону України «Про Український культурний фонд». Підтримка індивідуальних, національних та міжнародних культурно-мистецьких проєктів здійснюється на конкурсних засадах в межах семи секторів: аудіальне мистецтво, візуальне мистецтво, аудіовізуальне мистецтво, культурна спадщина, літературна справа, перформативне та сценічне мистецтво, культурні та креативні індустрії. Упродовж семи років своєї діяльності Фонд профінансував 2717 проєктів. Сума інвестованих коштів у них становить понад 1,6 млрд грн, а кількість охопленої Фондом аудиторії – 53 млн осіб.

Категорія: Статті