+380 (44) 506 22 66 [email protected]
23 Травня 2025, 11:05

Упродовж 2018–2024 років за підтримки Українського культурного фонду світ побачило 63 проєкти з переліку Народних художніх промислів України (НХП). Сума інвестованих Фондом коштів в них становить 46,31 млн грн. Про це розповіла виконавча директорка УКФ Анастасія Образцова на заході «IP-діалог з майстрами художніх промислів», що відбувся у Києві 21 травня.

Подія, організована у партнерстві з УКФ, об’єднала майстрів народних художніх промислів, експертів з інтелектуальної власності, представників державного сектору, освіти, бізнесу та креативних індустрій. Мета заходу – спільний пошук рішень для збереження та розвитку українських народних традицій через призму інтелектуальної власності. 

«Фонд має окремий вид продукту "вироби народних промислів та ремесел". Він про збереження того, що зробило нас тими, ким ми є. Це і вишивка, кераміка, різьба, ткацтво. Серед підтриманих Фондом ініціатив найбільше проєктів, пов’язаних із НХП, реалізовано саме в обласних центрах – 30 проєктів. Це вкотре підтверджує, що великі міста залишаються активними гравцями у сфері збереження та популяризації мистецтва. За сектором найбільша кількість ініціатив у «Культурної спадщини», де таких проєктів – 35. Отже, традиції не лише зберігаються, а й знаходять нові форми в актуальному культурному контексті», – сказала Анастасія Образцова.

Під час панельної дискусії «Точка дотику: як держава та бізнес формують культуру збереження традицій» вона зазначила, що роком-лідером за кількістю підтриманих Фондом ініціатив з переліку Народних художніх промислів України став 2024-й, сумарно 14 проєктів. 

«Про кожен з них я могла б із захопленням розповідати довго, адже за кожним стоїть унікальна історія, команда й цінність. Сподіваюся, тенденція до зростання поданих до Фонду проєктів з переліку НХП зберігатиметься й надалі. Адже кожен з них не зникає після завершення нашого грантового сезону. Вони ростуть, стають впізнаваними й економічно незалежними», – додала Анастасія Образцова

Вона наголосила, що УКФ продовжує розвивати співпрацю з відповідальним бізнесом, відкриваючи нові можливості для культурних ініціатив у громадах. У 2025 році Фонд оголосив партнерський конкурс «Культура у фокусі громад» у співпраці з Благодійним фондом «МХП-Громаді» із загальним бюджетом в 10 млн грн. 

«Український бізнес відкритий до інвестицій у культуру – важливо лише знайти спільну мову та точки дотику. Саме це вдалося зробити нам: через діалог, довіру й розуміння спільної цінності такого партнерства. Грант "Культура у фокусі громад" став унікальною можливістю отримати від 500 тисяч до 1 мільйона гривень на реалізацію культурного проєкту. Він про те, щоб зберегти нашу ідентичність в громадах, в яких хочеться жити. Також ми завершуємо підготовку до запуску нового конкурсу у партнерстві з Проєктом UCORD», – зазначила очільниця Фонду.

Водночас, за словами Анастасії Образцової, у культурній екосистемі важливою ланкою залишається і співпраця держави з регіональною та місцевою владою. Саме на цьому рівні часто народжуються ініціативи, що найближчі до людей, їхньої історії, пам’яті та живих традицій. 

«Невдовзі ми запустимо партнерський конкурс "Запоріжжя. Культурний форпост", який проведемо із Запорізькою обласною державною адміністрацією та Запорізькою міською радою. Держава та бізнес є ключовими партнерами для митців і діячів культури, які створюють сенсові проєкти. Саме у взаємодії між цими секторами формується цілісна культурна екосистема, де культура – не лише про минуле, а й про сучасну економіку, ідентичність і сталий розвиток», – підсумувала Анастасія Образцова. 

Нагадаємо, «IP-діалог з майстрами народних художніх промислів» став підсумковим офлайн-заходом проєкту «Роль інтелектуальної власності у збереженні коду нації», який розпочав Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (IP Academy) 2024 року за підтримки Академії Всесвітньої організації інтелектуальної власності (World Intellectual Property Organization). 

Український культурний фонд (УКФ) – державний інвестор розвитку культури та креативних індустрій України. Інституція заснована у 2017 році на підставі Закону України «Про Український культурний фонд». Підтримка проєктів здійснюється на конкурсних засадах в межах семи секторів: аудіальне мистецтво, візуальне мистецтво, аудіовізуальне мистецтво, культурна спадщина, літературна справа, перформативне та сценічне мистецтво, культурні та креативні індустрії. Упродовж восьми років своєї діяльності Фонд профінансував 2951 проєкт. Сума інвестованих коштів у них становить понад 2 млрд грн, а кількість охопленої аудиторії – 56 млн осіб.

Категорія: Статті