Партнерство задля розвитку
Про програму «Партнерство задля розвитку»
У 2025 році в контексті пріоритетних напрямів діяльності Український культурний фонд ініціював нову конкурсну програму «Партнерство задля розвитку». У сучасних умовах, особливо під час війни, партнерство розглядається не лише як інструмент реалізації проєктів, але і як цінність, що є основою нової моделі культурної політики — відкритої, інклюзивної, орієнтованої на виклики часу. Партнерство відіграє значну роль у забезпеченні сталого розвитку культурного сектору, який згуртовує українців, сприяє відновленню їх ідентичності та ментального стану суспільства. Об’єднання фінансових та людських ресурсів, управлінського досвіду та спільних зусиль Фонду і партнерів – органів місцевої влади, представників бізнесу, міжнародних установ – посилює ефективність культурних ініціатив та сприяє інноваціям завдяки синергії міждисциплінарних та кроссекторальних взаємодій; забезпечує сталість проєктів шляхом залучення додаткових ресурсів, включаючи недержавні інвестиції; формує спільну відповідальність за збереження, розвиток і популяризацію культури як основи національної ідентичності; сприяє залученню нових гравців до культурного процесу, зокрема з регіонів, що раніше були менш активними.
Мета програми — через партнерські проєкти сприяти взаємодії між регіонами; зміцнити горизонтальні зв'язки у сфері культури та креативних індустрій; через створення простору для культурного діалогу та рефлексії посилити вплив культури як інструменту згуртування, відновлення та підтримки українців; стимулювати створення нового конкурентоспроможного культурно-мистецького продукту.
Програма «Партнерство задля розвитку» відповідає наступним пріоритетним напрямам діяльності Фонду на 2025 рік:
- Культура під час війни: створення культурного продукту/контенту, який рефлексує на виклики воєнного часу та згуртовує суспільство; адаптація, створення та просування (у взаємодії з державними інституціями та недержавними ініціативами) культурного продукту/контенту для української культурної дипломатії.
- Інклюзивність культури: забезпечення безбарʼєрного доступу до культурних практик для всіх; інклюзивні та травмо-інформовані культурні практики для ментального відновлення; культурні продукти для дітей та молоді; інклюзивні та адаптивні практики працевлаштування та зайнятості у культурі та креативних індустріях.
- Культурна спадщина: оцифрування спадщини у прифронтових та деокупованих регіонах та спадщини, що знаходиться під загрозою втрати або знищення; переосмислення спадщини та деколонізація колекцій; підтримка культурної спадщини та української мови і їх ролі у формуванні ідентичності; підтримка комемораційних практик та інклюзивної культури пам’яті.
- Розвиток культури на місцевому рівні: підтримка культурних ініціатив у прифронтових та деокупованих регіонах; згуртованість громад та інтеграція українців в український культурний простір через культуру; посилення спроможності дієвців культури та креативних індустрій у малих громадах.
- Культурне розмаїття: сприяння розвитку культури та культурного розмаїття й цінностей національних меншин, спільнот, етносів та корінних народів України, їхнього гармонійного співіснування.
- Партнерство задля розвитку: розвиток партнерських програм для підтримки митців та діячів культури, розвитку креативних індустрій, людського капіталу та культурного спротиву російській агресії.
Цілі програми «Партнерство задля розвитку»:
- Розвиток сталих партнерств між державними та місцевими органами влади, представниками бізнесу, міжнародними інституціями та громадянським суспільством задля консолідації спільних зусиль у підтримці й розвитку сфери культури та креативних індустрій.
- Посилення спроможності партнерських ініціатив до створення інноваційного, конкурентоспроможного культурного продукту, здатного до масштабування, адаптації та сталого впливу на культурну екосистему.
- Формування середовища для горизонтальної взаємодії та культурного діалогу як основи ціннісного об’єднання українців, ментального відновлення, суспільної згуртованості та національної єдності.
- Сприяння залученню нових гравців до культурного процесу, особливо з громад і регіонів, які раніше не були активними учасниками культурного життя, для формування інклюзивної, доступної та регіонально збалансованої культурної екосистеми.
- Підтримка проєктів, орієнтованих на діджиталізацію, збереження та репрезентацію культурної спадщини у партнерстві з місцевими громадами, фаховими спільнотами та представниками креативного сектору.
У рамках конкурсної програми «Партнерство задля розвитку» підтримуються всі сектори культури та креативних індустрій:
- візуальне мистецтво;
- аудіальне мистецтво;
- аудіовізуальне мистецтво;
- перформативне та сценічне мистецтво;
- культурна спадщина;
- літературна справа;
- культурні та креативні індустрії (кроссекторальні проєкти).
У рамках конкурсної програми «Партнерство задля розвитку» на 2025 рік запропоновано наступні ЛОТи:
- ЛОТ 1. «Запоріжжя: культурний форпост».
- ЛОТ 2. «Згуртованість через культуру (короткострокові проєкти)».