14 Листопада 2024, 15:11

Наглядова рада Українського культурного фонду затвердила шість Пріоритетних напрямів Фонду на 2025 рік, що визначатимуть діяльність установи впродовж наступного грантового сезону.

Про це 14 листопада повідомила голова Наглядової ради УКФ Наталія Кривда на Шостому міжнародному ярмарку грантів у сфері культури, організованому Національним бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні у партнерстві з Українським культурним фондом, Goethe-Institut Україна та House of Europe.

Затвердженню Пріоритетів передувало громадське обговорення, в якому взяли участь представники низки культурних спільнот, активісти та інші зацікавлені громадяни. Наталія Кривда наголосила, що такий підхід підкреслює прагнення Фонду будувати культуру у співпраці з громадськістю, враховуючи інтереси й потреби своєї аудиторії.

«Завдяки відкритості Фонду та активності громадського сектору спільними зусиллями ми сформували шість Пріоритетних напрямів УКФ на 2025 рік. Протягом обговорення ми отримали низку цінних відгуків та пропозицій, які врахували у процесі затвердження. Вдячні кожному, хто долучився до обговорення. Тепер ми з оптимізмом дивимось у 2025 рік, адже маємо чітке бачення для підтримки й втілення культурних ініціатив», – зазначила Наталія Кривда під час виступу. 

За її словами, Пріоритети діяльності Фонду є ціннісною рамкою, яка задала чіткий напрямок руху інституції наступного року та стала надійною основою для розробки та впровадження нових грантових програм, що допоможуть зміцнити культурний простір, підтримати українські таланти, сприяти зростанню і розвитку культури в Україні.

Отже, Пріоритетні напрямки діяльності на 2025 рік:

  1. Культура під час війни: створення культурного продукту/контенту, який рефлексує на виклики воєнного часу та згуртовує суспільство; адаптація, створення та просування (у взаємодії з державними інституціями та недержавними ініціативами) культурного продукту/контенту для української культурної дипломатії. 
  2. Інклюзивність культури: забезпечення безбарʼєрного доступу до культурних практик для всіх; інклюзивні та травмо-інформовані культурні практики для ментального відновлення; культурні продукти для дітей та молоді; інклюзивні та адаптивні практики працевлаштування та зайнятості у культурі та креативних індустріях. 
  3. Культурна спадщина: оцифрування спадщини у прифронтових та деокупованих регіонах та спадщини, що знаходиться під загрозою втрати або знищення; переосмислення спадщини та деколонізація колекцій; підтримка культурної спадщини та української мови і їх ролі у формуванні ідентичності; підтримка комемораційних практик та інклюзивної культури пам’яті. 
  4. Розвиток культури на місцевому рівні: підтримка культурних ініціатив у прифронтових та деокупованих регіонах; згуртованість громад та інтеграція українців в український культурний простір через культуру; посилення спроможності дієвців культури та креативних індустрій у малих громадах.  
  5. Культурне розмаїття: сприяння розвитку культури та культурного розмаїття й цінностей національних меншин, спільнот, етносів та корінних народів України, їхнього гармонійного співіснування.
  6. Партнерство задля розвитку: розвиток партнерських програм для підтримки митців та діячів культури, розвитку креативних індустрій, людського капіталу та культурного спротиву російській агресії.

Нагадаємо, Український культурний фонд (УКФ) – державний інвестор розвитку культури та креативних індустрій України. Інституція заснована у 2017 році на підставі Закону України «Про Український культурний фонд». Підтримка індивідуальних, національних та міжнародних культурно-мистецьких проєктів здійснюється на конкурсних засадах в межах семи секторів: аудіальне мистецтво, візуальне мистецтво, аудіовізуальне мистецтво, культурна спадщина, літературна справа, перформативне та сценічне мистецтво, культурні та креативні індустрії. Упродовж семи років своєї діяльності Фонд профінансував 2717 проєктів. Сума інвестованих коштів у них становить понад 1,6 млрд грн, а кількість охопленої Фондом аудиторії – 53 млн осіб.



Категорія: Статті