08 Листопада 2024, 08:11

Команда «Група Кінотрон» за підтримки Українського культурного фонду оцифрувала 200 унікальних кіноплівок з фільмами перших років незалежності України, віднайдені в Національній кінематеці України. Загалом, починаючи з 2021 року, за підтримки УКФ команда каталогізувати понад 11 тис. кіноплівок, 3848 одиниць з яких створено за часів незалежності.

Як зазначили творці проєкту, систематична диджиталізація фільмів, створених на Національній кінематеці упродовж 1990-2000 років, дозволить повернути українському суспільству доступ до унікальних взірців вітчизняного кінематографа.

Серед перших фільмів, для яких створили цифрові копії, – серія картин про митців українського авангарду, документальна стрічка про історію кримських татар, фільм «Вартові незалежності» про російську окупаційну політику щодо Криму ще до 1990-х. Також можна знайти фільми «Київський некрополь» про столичні цвинтарі, стрічку про Леся Курбаса «Моя адреса – Соловки», а також «Параджанов. Відкладена прем'єра» та «Казимир Великий, або Малевич Селянський».

«Ці фільми мають унікальну історичну цінність, і тепер частина нашої кіноспадщини є доступною для українського суспільства. Але, на жаль, це лише певний відсоток від всієї колекції, адже в архівах Національної кінематеки зберігається ще кілька тисяч неоцифрованих плівок», – розповіла продюсерка проєкту Любов Кнорозок.

Обираючи для роботи перші фільми, колектив спирався на їхню історичну чи художню цінність. 

«Є матеріали навчальні – про правила дорожнього руху. Фільм знято на вулицях Києва. Це супер цікавий матеріал того, який вигляд мало місто. Це історичні зйомки того чи іншого простору, тих чи інших подій у житті суспільства. Це візуальний архів історії країни», – розповіла Любов Кнорозок.

За словами кінорежисера Олексія Радинського, на кіностудії створено кілька тисяч фільмів, переважно документальних, що стосуються багатьох аспектів української культури, мистецтва, історії.

«Починаючи з історичних документальних фільмів, які розповідають деколонізовану історію України, закінчуючи фільмами про українських художників – Казимира Малевича, Олександру Екстер, Сергія Параджанова та інших. Всі ці фільми були створені під час колапсу українського кіно, й взагалі суспільства в 90-ті. І після створення їх практично ніхто не бачив», – зазначив Олексій Радинський

Перші оцифровані стрічки можна знайти на спеціально створеній сторінці відеоархіву Національної кінематеки України.

Нагадаємо, Український культурний фонд (УКФ) – державний інвестор розвитку культури та креативних індустрій України. Інституція заснована у 2017 році на підставі Закону України «Про Український культурний фонд». Підтримка індивідуальних, національних та міжнародних культурно-мистецьких проєктів здійснюється на конкурсних засадах в межах семи секторів: аудіальне мистецтво, візуальне мистецтво, аудіовізуальне мистецтво, культурна спадщина, літературна справа, перформативне та сценічне мистецтво, культурні та креативні індустрії. Упродовж семи років своєї діяльності Фонд профінансував 2717 проєктів. Сума інвестованих коштів у них становить понад 1,6 млрд грн, а кількість охопленої Фондом аудиторії – 53 млн осіб.

Категорія: Статті